Aramayı Daralt
  • MARİN & ARAÇ AKÜLERİ
Aramayı Daralt
Marine Akü Nedir?
Deniz ulaşımında kullanılmak üzere tekne ve yat gibi motorlu taşıtların ihtiyacı olan elektrik enerjisinin temin edilmesi amacıyla geliştirilen akü türüne marine akü adı verilir. Karadaki motorlu taşıtlar için geliştirilmiş olan sulu aküler deniz taşıtlarında kullanıldığında her an bozulma ihtimalini de beraberinde getirir. Sulu aküler denizdeki sarsıntıya karşı dayanıksızdır, akü yüksek oranda sıvı sızdırma riskini taşır. Bu durum akünün bozulmasına sebep olduğundan büyük bir güvenlik sorunu teşkil eder. Bu nedenle deniz iklimine uygun olan marine aküler geliştirilmiştir. Marine akü denizdeki uzun süreli ve şiddetli sarsıntıya, rüzgâra ve düşük sıcaklık gibi elverişsiz koşullara karşı dayanıklıdır.
Marine aküler sulu akülerden daha uzun ömürlü ve daha yüksek performanslıdır. Bakım gerektirmeyecek şekilde üretilmiştir. Aküden sıvı kaybı olmadığı için içeriğindeki kimyasal maddenin değişmesine veya sıvı takviyesine ihtiyaç duyulmaz. Deep cycle özelliğine sahip olan yani derin döngülü olarak sınıflandırılan jel aküler en ideal marine akü olarak sınıflandırılır. Derin döngülü akülerin denizcilikte kullanılmasının temel nedeni  akü %20 seviyesine kadar şarj edilmiş olsa dahi güç kaybına uğramamasıdır.
Marine aküler sulu, jel ve AGM yani kuru olarak üretilmektedir. Sulu akü en eski teknolojiye sahip olan akü olmakla birlikte aynı zamanda oldukça düşük maliyetlidir. Fiyatı jel akü ve AGM tipteki akülerin neredeyse yarısı kadardır. Sulu akü teknede solar güneş enerji paneli varsa kullanıma uygun değildir. Eski tip kapaklı bakımlı sulu aküler, Denizdeki sarsıntıdan etkilenip sıvı kaybı yaşanması sıklıkla arızalanması yol açar. Bu nedenle çoğunlukla tercih edilmez. En çok tercih edilen marine akü türü jel ve agm tipteki aküdür. Jel akü sadece Servis(ekipman) aküsü olarak kullanılmaktadır, jel akü start(marş) sistemi için uygun değildir. AGM aküyü ise Start(marş)&Servis sisteminde kullanabilirsiniz.

Marine Akülerin Kullanım Amaçları Nelerdir?
Gemi, yat ve teknelerde kullanılması amacıyla geliştirilmiş olan marine akülerin marş ve ekipman aküsü olmak üzere iki temel kullanım amacı bulunur.
  • Marş Aküsü: Marş aküsü deniz taşıtının motorunun çalışması için gerekli olan elektrik enerjisini sağlar. Bu aküden elde edilen enerji sayesinde jeneratör, motor, baş pervanesi, vinç ve ırgat gibi düzenekler çalışır. Marş aküsünden elde edilen enerjiyle çalışan marş motoru ani ve oldukça fazla miktarda akıma ihtiyaç duyar. Bu sebeple ani yüklenmeye karşı dayanıklı olması gerekir.
     
  • Servis (Ekipman Aküsü): Ekipman aküsünün bir diğer adı servis aküsüdür. Bu akünün temel işlevi teknedeki yaşamsal faaliyetlerin sürdürülebilmesi için gerekli olan buzdolabı, su ısıtıcısı, televizyon, GPS, fön makinesi, telefon şarjı, seyir elektronikleri, radyo gibi gereçlerin ihtiyacı olan elektrik enerjisini sağlamaktır. Bu nedenle motor aküsünden bağımsız olarak işlev gösterir.  Ekipman aküsü marş aküsüne kıyasla daha uzun süreli ve yavaş ölçekte elektrik akımı sağladığı için dayanıklı olmalıdır. Bu yüzden kaliteli ve güçlü olanının seçilmesi oldukça önemlidir. Aksi halde teknedeki elektrikli aletlerin aynı anda çalıştırılması mümkün olmaz. Bu yüzden verimliliği yüksek, tek seferlik şarjla uzun süre enerji sağlayan aküler tercih edilmelidir.
Gösterilen: 1 ile 15 arası, toplam: 104 (7 Sayfa)