Aramayı Daralt
  • MARİN & ARAÇ AKÜLERİ
Aramayı Daralt
Marine Akülerin Kullanım Amaçları Nelerdir?
Gemi, yat ve teknelerde kullanılması amacıyla geliştirilmiş olan marine akülerin marş ve ekipman aküsü olmak üzere iki temel kullanım amacı bulunur.
  • Marş Aküsü: Marş aküsü deniz taşıtının motorunun çalışması için gerekli olan elektrik enerjisini sağlar. Bu aküden elde edilen enerji sayesinde jeneratör, motor, baş pervanesi, vinç ve ırgat gibi düzenekler çalışır. Marş aküsünden elde edilen enerjiyle çalışan marş motoru ani ve oldukça fazla miktarda akıma ihtiyaç duyar. Bu sebeple ani yüklenmeye karşı dayanıklı olması gerekir.
  • Servis (Ekipman Aküsü): Ekipman aküsünün bir diğer adı servis aküsüdür. Bu akünün temel işlevi teknedeki yaşamsal faaliyetlerin sürdürülebilmesi için gerekli olan buzdolabı, su ısıtıcısı, televizyon, GPS, fön makinesi, telefon şarjı, seyir elektronikleri, radyo gibi gereçlerin ihtiyacı olan elektrik enerjisini sağlamaktır. Bu nedenle motor aküsünden bağımsız olarak işlev gösterir.  Ekipman aküsü marş aküsüne kıyasla daha uzun süreli ve yavaş ölçekte elektrik akımı sağladığı için dayanıklı olmalıdır. Bu yüzden kaliteli ve güçlü olanının seçilmesi oldukça önemlidir. Aksi halde teknedeki elektrikli aletlerin aynı anda çalıştırılması mümkün olmaz. Bu yüzden verimliliği yüksek, tek seferlik şarjla uzun süre enerji sağlayan aküler tercih edilmelidir.
Gösterilen: 1 ile 15 arası, toplam: 145 (10 Sayfa)